Ponad 20 lat
doświadczenia
Ponad 20 lat
doświadczenia
4 kwietnia 2023

Parki handlowe

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, parki handlowe stały się popularnym sposobem na zakupy. Budowa takich obiektów zyskuje na popularności z uwagi na to, że oferują one szeroką gamę produktów i usług w jednym miejscu, co sprawia, że są one wygodnym rozwiązaniem dla klientów.

Parki handlowe to kompleksowe centra handlowe, które składają się z wielu sklepów, restauracji i innych punktów usługowych, zwykle zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub poza nim. W Polsce powstają głównie na terenach podmiejskich i są łatwo dostępne zarówno dla mieszkańców okolicznych miast, jak i dla osób z odleglejszych miejscowości.

Budowa parków handlowych w Polsce zaczęła się na początku lat 90-tych i od tego czasu ich liczba zwiększa się z każdym rokiem. W 2021 roku działało już około 330 parków handlowych w całym kraju, co sprawia, że Polska jest jednym z największych rynków w Europie pod względem liczby centrów handlowych.
Parki handlowe odpowiadały za 70% nowej podaży dostarczonej na rynek w 2022 roku. W tym roku może paść kolejny rekord.

Proces budowy parku handlowego zwykle zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki, która musi spełniać wymagania dotyczące lokalizacji, dostępności i infrastruktury. Następnie inwestorzy zajmują się pozyskaniem finansowania oraz planowaniem i projektowaniem kompleksu handlowego. Kolejnym etapem jest uzyskanie wymaganych zezwoleń oraz przeprowadzenie niezbędnych badań, np. geologicznych, środowiskowych czy hydrologicznych.

Po uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów rozpoczyna się budowa parku handlowego, która zwykle trwa około 1-2 lat. W tym czasie powstaje infrastruktura, takie jak parkingi, drogi dojazdowe, a także budynki handlowe, które muszą spełniać określone wymagania techniczne i estetyczne.

Po zakończeniu budowy park handlowy może zostać oddany do użytku, a sklepy i usługi mogą rozpocząć swoją działalność. W Polsce parki handlowe oferują zwykle szeroką gamę produktów i usług, od artykułów spożywczych po odzież, sprzęt AGD i RTV, kosmetyki oraz usługi gastronomiczne. Wielu inwestorów stara się również włączyć do swojego parku handlowego rozrywkę, np. kino czy centrum fitness, aby stworzyć kompleksowe miejsce dla klientów.

Nasza firma Pierzakbudownictwo jest wyspecjalizowana i doświadczona w zakresie tego sektora branży budowlanej.

Dodano przez Admin