Ponad 20 lat
doświadczenia
Ponad 20 lat
doświadczenia
12 lutego 2021

Zimowa przerwa w prowadzeniu prac budowlanych

Od tygodnia pogoda nas nie rozpieszcza. Prace budowlane związane z wykonywaniem konstrukcji betonowych musiały zostać wstrzymane z uwagi na temperatury ujemne w ciągu dnia. Dzisiejszej nocy temperatura spadła poniżej -15°C. Przy okazji niesprzyjającej aury chcielibyśmy przypomnieć jak wygląda problem betonowania w warunkach obniżonych temperatur.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji ITB 282/2011 za warunki obniżonej temperatury uznaje się czas w którym średnia dobowa temperatura jest niższa od 10°C. Betonowania nie powinno się prowadzić w ogóle, gdy temperatura spadnie poniżej -15°C.

Podczas betonowania w warunkach ujemnych temperatur jednym z kluczowych elementów jest odpowiednio przygotowana mieszanka betonowa, zawierająca odpowiednie dodatki lub domieszki, np.:

  • Pozzolith 501 HE - domieszka do betonu,
  • SCALNIT 50 - betonowanie w niskich temperaturach,
  • Winterfliessmittel 578 - domieszka do betonu,
  • Schnelerharter BE 42 - przyspieszacz wiązania.

Ostatnie betonowanie przed przestojem ze względu na warunki atmosferyczne na terenie oczyszczalni ścieków w Białej gm. Rząśnia przeprowadziliśmy wykorzystując domieszkę do betonu ANTIFROST 45 wyprodukowaną przez Ha-Be Polska Sp. z o.o. Produkt ten jest domieszką przyśpieszającą, przeciwmrozową i bezchlorkową.

W okresie zimowym bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja betonu, ukierunkowana przede wszystkim na ochronę betonu przed stratami ciepła. W tym celu można zastosować następujące metody:

  • metodę zachowania ciepła – polega ona na wykorzystaniu ciepła zawartego w kruszywie i wodzie oraz ciepła hydratacji cementu, stosując dodatkowo osłony i izolacje,
  • metodę podgrzewania betonu – np. ciepłym powietrzem, parą niskoprężną lub za pomocą instalacji elektrycznej,
  • metodę cieplaków – polega na budowaniu osłon całkowicie izolujących beton od warunków zewnętrznych, pozwalających stworzyć w środku dowolne warunku dojrzewania betonu.
Dodano przez Admin