Od tygodnia pogoda nas nie rozpieszcza. Prace budowlane związane z wykonywaniem konstrukcji betonowych musiały zostać wstrzymane z uwagi na temperatury ujemne w ciągu dnia. Dzisiejszej nocy temperatura spadła poniżej -15°C. Przy okazji niesprzyjającej aury chcielibyśmy przypomnieć jak wygląda problem betonowania w warunkach obniżonych temperatur.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji ITB 282/2011 za warunki obniżonej temperatury uznaje się czas w którym średnia dobowa temperatura jest niższa od 10°C. Betonowania nie powinno się prowadzić w ogóle, gdy temperatura spadnie poniżej -15°C.
Podczas betonowania w warunkach ujemnych temperatur jednym z kluczowych elementów jest odpowiednio przygotowana mieszanka betonowa, zawierająca odpowiednie dodatki lub domieszki, np.:
- Pozzolith 501 HE - domieszka do betonu,
- SCALNIT 50 - betonowanie w niskich temperaturach,
- Winterfliessmittel 578 - domieszka do betonu,
- Schnelerharter BE 42 - przyspieszacz wiązania.
Ostatnie betonowanie przed przestojem ze względu na warunki atmosferyczne na terenie oczyszczalni ścieków w Białej gm. Rząśnia przeprowadziliśmy wykorzystując domieszkę do betonu ANTIFROST 45 wyprodukowaną przez Ha-Be Polska Sp. z o.o. Produkt ten jest domieszką przyśpieszającą, przeciwmrozową i bezchlorkową.
W okresie zimowym bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja betonu, ukierunkowana przede wszystkim na ochronę betonu przed stratami ciepła. W tym celu można zastosować następujące metody:
- metodę zachowania ciepła – polega ona na wykorzystaniu ciepła zawartego w kruszywie i wodzie oraz ciepła hydratacji cementu, stosując dodatkowo osłony i izolacje,
- metodę podgrzewania betonu – np. ciepłym powietrzem, parą niskoprężną lub za pomocą instalacji elektrycznej,
- metodę cieplaków – polega na budowaniu osłon całkowicie izolujących beton od warunków zewnętrznych, pozwalających stworzyć w środku dowolne warunku dojrzewania betonu.