Ponad 20 lat
doświadczenia
Ponad 20 lat
doświadczenia
18 kwietnia 2023

„Krok po kroku: jak przebiega budowa domu ‚pod klucz’?”

Budowa domu pod klucz to rozwiązanie, które coraz częściej wybierają inwestorzy. Oznacza to, że firma budowlana bierze na siebie pełną odpowiedzialność za realizację projektu, począwszy od projektowania, przez uzyskanie pozwolenia na budowę, aż do oddania gotowego domu do użytkowania. W tym artykule postaramy się przedstawić krok po kroku, jak przebiega budowa domu pod klucz.

Etap projektowania

W pierwszej kolejności, inwestor współpracuje z architektem, aby wybrać projekt domu, który będzie spełniał jego oczekiwania. W tym czasie, wykonawca przeprowadza również uzgodnienia z urzędem miasta, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Na tym etapie wykonywane są również niezbędne badania geotechniczne, w celu określenia technologii fundamentowania.

Przygotowanie terenu pod budowę

Gdy wszystkie formalności związane z projektem i pozwoleniem na budowę zostaną dopełnione, wykonawca przystępuje do przygotowania terenu pod budowę. Na tym etapie, wykonywane są prace ziemne, w celu przygotowania terenu pod fundamenty. W zależności od specyfiki terenu i wybranej technologii fundamentowania, wykonawca może zastosować różne rozwiązania. Może to być między innymi: ławy fundamentowe, płyty fundamentowe, czy też pale fundamentowe.

Budowa

Gdy fundamenty są gotowe, wykonawca przystępuje do budowy domu. Na tym etapie, poszczególne elementy budynku są wznoszone krok po kroku. Zazwyczaj pierwszym etapem jest budowa ścian zewnętrznych, które są wznoszone z bloczków betonowych lub cegieł. Kolejnym etapem jest budowa dachu, który może być wykonany z różnych materiałów, w tym: blachy, dachówek, czy też gontów bitumicznych.

Następnie, wykonawca przystępuje do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, która będzie chronić dom przed utratą ciepła. W tym czasie, trwają również prace nad wykonaniem instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania.

Wykończenie

Kiedy prace budowlane zostaną zakończone, wykonawca przystępuje do wykończenia domu. Na tym etapie, przeprowadzana jest między innymi malowanie ścian, układanie podłóg, montaż armatury łazienkowej i kuchennej. Następnie, wykonywane są prace wykończeniowe.

W jakim momencie możliwe jest już zamieszkanie w nowym domu?

Okazuje się, że zanim będziemy mogli zamieszkać w domu pod klucz, musimy zatroszczyć się o wiele formalności. Choć w teorii jest gotowy do użytku, w praktyce wymaga jeszcze wiele działań. Przede wszystkim, trzeba uzyskać pisma z kontroli poszczególnych sieci i systemów oraz zadbać o powykonawczą inwentaryzację geodezyjną. Poza tym, należy zgłosić zakończenie budowy domu w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. W niektórych przypadkach, konieczne jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu, szczególnie jeśli część domu będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Należy pamiętać, że przeprowadzka do nowo wybudowanego domu powinna zostać wstrzymana na okres 2-3 miesięcy, zanim wnętrza staną się przyjazne dla domowników. Jest to spowodowane redukcją wilgoci związaną z tynkowaniem oraz innymi pracami na mokro. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, aby nie narażać zdrowia mieszkańców na ryzyko związane z wilgocią i grzybami.

Dodano przez Admin