Ponad 20 lat
doświadczenia
Ponad 20 lat
doświadczenia
18 kwietnia 2023

Drewno klejone krzyżowo (CLT) – ekologiczny materiał budowlany

Drewno klejone krzyżowo, zwane także CLT (skrót od Cross-Laminated Timber) to zaawansowana technologia budowlana, która została wprowadzona na rynek na początku lat 90. XX wieku. Od tamtej pory stała się ona coraz bardziej popularnym materiałem budowlanym na całym świecie.

Jednym z kluczowych aspektów CLT jest fakt, że drewno jako surowiec jest ekologiczny i odnawialny, co w dobie zwiększonej świadomości ekologicznej staje się coraz bardziej istotne. Ponadto, dzięki CLT możemy uniknąć naturalnych ograniczeń drewna w postaci wypaczania czy ograniczeń gabarytowych, które występują w przypadku tradycyjnego budulca. W dłuższej perspektywie i globalnej skali, analiza kosztów ekologicznych staje się coraz ważniejsza, a CLT może być cennym narzędziem w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości dla branży budowlanej.

Współczesny przemysł budowlany stanowi istotne źródło emisji gazów cieplarnianych, odpowiadając za ponad 20% wszystkich emisji. Jednym ze sposobów zmniejszenia wpływu na środowisko jest wykorzystanie drewna do budowy, jako surowca odnawialnego i zdolnego do magazynowania dwutlenku węgla. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się masowe drewno, które przyczynia się do redukcji śladu węglowego w budownictwie.

Technologia CLT pozwala na wyeliminowanie ograniczeń wynikających z naturalnych właściwości drewna, takich jak ograniczenia gabarytowe, a jednocześnie wprowadza nowe technologie, które zapewniają mu cechy niepalności i nieprzepuszczalności ognia. CLT może całkowicie zastąpić konstrukcje żelbetowe, stanowić połączenie hybrydowe z istniejącymi materiałami lub być zastosowane w nadbudowie istniejących budynków.

Drewno klejone jest o wiele bardziej wytrzymałe niż tradycyjne drewno, ponieważ klej jest w stanie wypełnić pęknięcia i inne niedoskonałości w drewnie, co zwiększa jego wytrzymałość na zginanie i rozciąganie. Ponadto, dzięki procesowi klejenia, drewno klejone jest bardziej odporne na zmiany wilgotności, co sprawia, że może być stosowane w warunkach, które dla tradycyjnego drewna byłyby zbyt ekstremalne

W Polsce w najbliższych latach możemy oczekiwać wykorzystania ogromnego potencjału CLT, co szczególnie widoczne będzie w rosnącym zastosowaniu tego materiału w konstrukcjach komercyjnych, takich jak biurowce i hotele w centrum miast. Wynika to z dynamicznego wzrostu kosztów innych rodzajów konstrukcji, zwłaszcza stalowych, jak również z zauważalnego wzrostu kosztów robocizny. Korzystanie z CLT pozwala na zaoszczędzenie cennych godzin pracy na budowie, dzięki czemu deweloperzy i inwestorzy coraz chętniej wybierają ten materiał.

W podsumowaniu można stwierdzić, że drewno klejone jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w przemyśle budowlanym dzięki swoim wyjątkowym właściwościom konstrukcyjnym (jak wytrzymałość, stabilność i odporność na zmiany wilgotności) oraz ekologicznym.

Dodano przez Admin