Ponad 20 lat
doświadczenia
Ponad 20 lat
doświadczenia
19 kwietnia 2023

Budownictwo pasywne

Dom pasywny to budynek, którego roczne zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2, w przypadku energii pierwotnej. Takie budownictwo charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną, unikaniem mostków cieplnych i wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. W przeciwieństwie do domów energooszczędnych, pasywne budownictwo ma proste bryły budynków, projektowane na planie prostokąta lub kwadratu, duże powierzchnie przeszkleń od strony popołudniowej, minimalizację otworów okiennych od strony północnej oraz minimalizację konieczności doświetlania i ogrzewania pomieszczeń.

Budynki pasywne są powszechnie mylone z domami energooszczędnymi, ale różnią się diametralnie. Roczne zapotrzebowanie energetyczne w przypadku domów energooszczędnych wynosi od 30 do 60 kWh/m2, czyli nawet czterokrotnie więcej niż w przypadku domów pasywnych. W budownictwie energooszczędnym zastosowanie klasycznych rozwiązań, takich jak piece na paliwo stałe czy kotły kondensacyjne, jest powszechne, a urządzenia grzewcze wykorzystywane są o znacznie mniejszej mocy niż te stosowane w domach tradycyjnych.

Dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych budową domu pasywnego jest to, że można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, pochodzących ze środków Unii Europejskiej, programów rządowych czy regionalnych. Dzięki temu można zmniejszyć koszty budowy, co stanowi dodatkową zachętę do zainwestowania w energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania.

Warto podkreślić, że budowa domu pasywnego to nie tylko korzyść finansowa, ale również dla środowiska naturalnego. Takie budynki pozwalają na minimalizację zużycia energii, a co za tym idzie, emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Dlatego, jeśli zależy nam na ochronie środowiska i chcemy zainwestować w rozwiązania, które będą przynosiły korzyści przez wiele lat, budowa domu pasywnego może być dobrym wyborem.

Dodano przez Admin